replica watches
English Version
 
تبليغات
تبليغات
 
معرفي طرح پي دي اف چاپ پست الكترونيكي

مطالعه کوهورت چشم پزشکی شاهرود به منظور شناسايي علل بيماري‌ها و اختلالات چشمي انجام مي‌شود. با وجود پیشرفت گسترده ی دانش چشم‌پزشکی در جهان، تاکنون علت بسياري از بيماري‌هاي چشمی به صورت دقيق شناخته شده نیست و اين امر باعث شده تا پيشگيري از بروز بيماري‌هاي چشم هم محدود شود.

به منظور آگاهی بیشتر از علت ایجاد بیماری‌ها، طرح‌های دنباله‌داری تحت عنوان طرح کوهورت در دنیا پایه‌ریزی شده است که اساس آن بر معاینه و پیگیری طولانی مدت افراد از یک جنبه خاص سلامت است. طرح حاضر نیز یکی از نمونه‌های شاخص این چنین پروژه‌هایی در جهان است.

روش كار در اين طرح به اين صورت است كه از جمعيت حدود 28 هزار نفري افراد 40 تا 64 ساله مردم شهر شاهرود 6311 نفر به صورت كاملاً تصادفي انتخاب شدند. همكاران رابط بهداشتي با مراجعه به درب منازل افراد انتخاب شده، ضمن تكميل یک فرم كوتاه، از آنها دعوت نمودند تا جهت انجام معاينات تخصصي و فوق‌تخصصي چشم‌پزشكي به محل معاينات (درمانگاه صدري) مراجعه نمايند.

در روز معاينه ضمن توضيح در مورد طرح و اخذ رضايت‌نامه، معاينات کاملی شامل اندازه‌گيري فشار‌خون، تهيه نمونه خون جهت آزمايشات، معاينات اپتومتري شامل تعيين قدرت ديد، تعيين ميدان بینایی، معاينات تخصصي چشم‌پزشكي شامل تعيين فشار چشم، معاينه عدسي و شبكيه و نیز تعدادی تست تشخیصی و تصویربرداری دیگر انجام شد. اين معاينات حدود 4 ساعت به طول مي‌كشید و نتايج آن در فرم مربوطه ثبت مي‌شد. خلاصه‌اي از نتايج معاينات به آدرس مراجعين پست شد.

در مرحله اول این طرح 82.2% از دعوت شدگان در معاینات شرکت کرده و مشكلات چشمي 5190 نفر در شهر شاهرود شناسايي شد. این افراد در سالهای آینده و فازهای بعدی طرح (به فواصل 5 سال) برای بررسی مجدد دعوت خواهند شد. در طي انجام معاينات تعداد زيادي از بيماري‌هاي چشم و ساير بيماري‌هاي مرتبط مانند فشارخون بالا و يا ديابت براي اولين بار در مراجعين كشف و جهت درمان مناسب مورد راهنمايي قرار گرفتند.

مرحله دوم طرح در سال 1393 با مشارکت 4737 نفر از شرکت کنندگان فاز اول انجام شد.

مرحله سوم این مطالعه در سال 1398 با دعوت از همه شرکت کنندگان در مطالعه در حال انجام است.